Arhiivi kasutamise abi
Arhiivis on ca 100 000 objekti, mis jagunevad käsikirjadeks, trükisteks, fotodeks, filmideks, helifailideks, slaidideks ja esemeteks. Fotod, filmid, slaidid ja osa helifaile on digiteeritud ning neid saab otse veebilehitsejast vaadata, kuulata ja alla laadida. Materjalide kasutamisega seondub kohustus viidata Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumile. Kasutamine kommertslikel eesmärkidel tuleb kooskõlastada Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumiga.
Sisselogimine
Otsinguteks ja objektide vaatamiseks ei ole vaja sisse logida. ID kaardi, Facebooki või Google’i kontoga sisselogimine on kõigile vaba ning annab täiendavalt võimaluse fotosid sildistada, objekte kommenteerida ja koostada isiklikke albumeid huvipakkuvatest objektidest.Otsing
Objekte saab otsida nii esilehelt kui liitotsingust. Esilehelt teostatakse otsing korraga kohaviida, autori, pealkirja, avaldamiskoha, kokkuvõtte ja märksõnade väljadelt. Liitotsingu puhul saab ise valida, millistelt väljadelt otsida. Kui täita mitu välja, otsitakse objekte, mille kõigil täidetud väljadel on vastav sisu (tingimuse ja järgi).Otsing toimub teksti sisalduvuse järgi. Otsides sõna kool mistahes väljalt, saab tulemuseks kõik objektid, mille vastav väli sisaldab sõnaosa kool, näiteks ülikool jne. Sealjuures ei eristata suuri ega väikeseid tähti.
Tähele tasub panna, et kummagi otsingu juures saab määrata, kas otsida iga liiki objektide seast või ainult näiteks käsikirjade või fotode seast. Samuti saab valida, mismoodi tulemus on sorteeritud.
Kui teha otsingu juures olevasse kasti märge Ainult digiteeritud materjalid, otsitakse ainult selliseid objekte, mille juures on kättesaadav digiteeritud kujutis (foto, film, audio- või tekstifail).
Liitotsingu juures on märksõnade valikupuu, mis sisaldab paarisada kõige enamkasutatavat märksõna, mis on jaotatud temaatilistesse harudesse. Klikkides märksõnale, lisatakse see märksõna valikukasti. Valikukasti võib mistahes märksõna kirjutada ka ise. Märksõnade puu ülemised (ja ka mõned järgmised) harud avanevad, kui klikkida sõna ees olevale kolmnurgale.
Objekti vaade
Klõpsates otsitulemuse reale, näeb infot objekti kohta. Kui objektiga on seotud mõni foto, film, heli- või muu fail, ilmub info sellest otsitud objekti alla. Fotode täisversioonis vaatamiseks on foto all nupp, teist liiki failide puhul nupp faili avamiseks/alla laadimiseks. Fotode ja filmide jaoks on veel täiendavalt nupp, mis annab html koodi juhuks, kui soovitakse fotot või filmi oma veebilehele vistutada. Seejuures on viitamine Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumile kohustuslik.Objekti juures olevatele märksõnadele klikkides otsitakse kõiki objekte, mis sisaldavad seda märksõna. Samamoodi otsitakse autorile klikkides objekte, millel on sama autor.
Fotosid on võimalik sildistada, st märkida ära valitud kohad fotol. Kui fotol on juba mõned sildid, on foto all nupp Näita silte. Fotode sildistamiseks ja objektide kommenteerimiseks peab kasutaja olema sisse logitud. Lisatud sildid ja kommentaarid on kõigile nähtavad.
Märksõnad
Enamuse objektidega on seotud hulk märksõnu. Märksõnade menüüst saab vaadata, millised märksõnad on kasutusel ja mis objektid on antud märksõnaga seotud.Märksõnaotsingu tulemuseks on loetelu kõigist märksõnadest, mis sisaldavad otsingusse sisestatud sõna. Kui sisestada näiteks sõna kool, saab tulemuseks pika loetelu märksõnadest, mis sisaldavad sõnaosa kool. Iga märksõna järel on objektide arv, mis on seotud vastava märksõnaga. Kui klikkida kuvatud märksõnale märksõna otsitulemuses, leitakse vastavad objektid.
Märksõnade puus (otsingukasti all) on esitatud enamlevinud märksõnad. Märksõnale vajutamine puus kopeerib märksõna otsingukasti.
Märksõnaotsingus eristatakse suur- ja väiketähti, seetõttu tuleks nimed kirjutada suure algustähega.
Albumid
Arhiivmuuseum koostab ja täiendab vahetevahel uusi albumeid ehk loetelusid mingitel konkreetsetel teemadel. Saki Albumid alt saab vaadata arhiivmuuseumi poolt avalikuks tehtud loetelusid ja kui logida sisse, saab igaüks koostada ka isiklikke albumeid. Teistele kasutajatele loodud loetelud nähtavad ei ole.Isiklike loetelude koostamiseks tuleb saki Albumid all vajutada nuppu Lisa ja anda albumile nimi. Kui objektide otsingutulemuses lisada märge objektide ees paiknevasse valikukasti, saab nupu Lisa albumisse kaudu lisada valitud objektid isiklikku loetelusse. NB! Enne albumisse objektide lisamist tuleb album luua, sest samaaegselt ei saa teha uut albumit ja sinna objekte lisada. Albumite menüü kaudu saad ka loetelust valikuid kustutada.
Tellimused
Kui on soov tulla muuseumisse säilikutega tutvuma, tuleks eelnevalt vormistada tellimus. Selleks tuleb vajutada objekti vaates nupule Lisa tellimusele, mis koostab tellimuse ja lisab sinna valitud objekti. ID kaardi, Facebooki või Google’i kontoga sisselogituna saab tellimusele lisada mitu valitud objekti kohe otsitulemuse loetelust. Tellimuse saab üle vaadata ja ära saata saki Tellimus alt. Palume tellimust edastades sellele lisada ka enda kontaktandmed ja aja, millal soovite materjalidega tutvuma tulla. Tellimuse saab muuseumile edastada vajutades nupule Saada tellimus.